Top Procent

ZUS czy OFE

ZUS czy OFE

ZUS czy OFE
26 sierpnia
13:57 2014

Jeżeli ktoś nie chce pobierać głodowych świadczeń emerytalnych powinien sam zadbać o swoją przyszłość emeryta.

Dlaczego?

Ponieważ ani ZUS ani otwarte fundusze emerytalne nie są w stanie zapewnić godziwych emerytur. Nawet najlepszy otwarty fundusz emerytalny nie zapewni złotej jesieni przyszłym emerytom, ale przynajmniej można liczyć na wyższe uposażenia. Tylko jak znaleźć ten najlepszy otwarty fundusz emerytalny skoro sytuacja na tym rynku jest dynamiczna i w każdej chwili najlepszy otwarty fundusz emerytalny może już nim nie być. Poza tym nie zapominajmy, że ofe zapowiedziały że nie są w stanie zapewnić dożywotnich emerytur i pewnie w tej chwili żałują tamtych słów, ale przynajmniej przyszli emeryci wiedzą na co mogą liczyć. Warto w tej chwili powiedzieć i jeszcze jednej rzeczy, mianowicie o świadczeniach przedemerytalnych o które stara się coraz więcej osób. Ponoć co miesiąc przybywa ich średnio trzy tysiące osób. Ale trzeba wiedzieć że świadczenia przedemerytalne to nie są wcześniejsze emerytury czy też pomostowe emerytury, a o takie świadczenia mogą się starać jedynie osoby które straciły pracę w wyniku bankructwa firmy, zwolnień grupowych, czy ogłoszenia upadłości.

To jednak zupełnie inna odrębna sprawa chociaż również ważna dla tych ludzi jak normalne przejście na emerytury. Wracając do wyboru ofe lub ZUS to oczywiście ma to być indywidualna sprawa każdego czynnego zawodowo Polaka. Jeżeli zdecyduje się na ZUS nie musi sprawdzać niczego w rankingach czy porównywać, analizować by wybrać dla siebie jak najlepszy otwarty fundusz emerytalny. W przypadku kiedy ktoś decyduje się na ofe to już musi to zrobić.

Polski system emerytalny nie zapewnia naszym rodakom przyzwoitych emerytur i nigdy nie zapewniał dlatego sami powinniśmy o nie zadbać. Oznacza że prócz składek emerytalnych na ZUS czy OFE powinniśmy jeszcze odkładać indywidualnie na swoje przyszłe emerytury, a możliwości póki co jest wiele.

Podobne artykuły