Deutsche Bank: Polacy oszczędzają na czarną godzinę

Deutsche Bank: Polacy oszczędzają na czarną godzinę
02 czerwca
14:02 2014

Jak wskazują na to wyniki ankiety przeprowadzonej na zlecenie Deutsche Banku Polska, aż 30 procent Polaków w wieku przedemerytalnym odkłada pieniądze na czarną godzinę.

Według najnowszych badań jednego z wiodących banków na polskim rynku usług finansowych, Polacy najczęściej oszczędzają na czarną godzinę.

Telefoniczna ankieta została przeprowadzona w styczniu bieżącego roku na zlecenie Deutsche Banku Polska przez instytut Homo Homini. Do badania sondażowego została wytypowana grupa ankietowanych, którzy mieli za zadanie odpowiedzieć na pytanie, na jaki cel przeznaczają zaoszczędzone przez siebie środki finansowe.

Z ankiety jasno wynika, że aż trzydzieści procent Polaków zaoszczędzone pieniądze gromadzi na czarną godzinę. Ponadto zgromadzone środki finansowe przeznaczamy na poszerzanie wiedzy swoich pociech, poprzez inwestowanie w ich edukację. Na trzecim miejscu stanął zakup mieszkania.

Porównując wyniki badań ze stycznia 2014 roku z analogiczną ankietą przeprowadzoną w 2011 roku jasno wynika, że zmalał odsetek Polaków, którzy odkładają zarobione pieniądze na nieprzewidziane zdarzenie losowe. Jest ich aż o 50 procent mniej niż trzy lata temu. Warto zaznaczyć, że na czarną godzinę najczęściej oszczędzają osoby, które zbliżają się wielkimi krokami do emerytury. Aż 60 procent z nich gromadzi środki finansowe na nieprzewidziane, losowe sytuacje, które każdego z nas przecież mogą spotkać.

Polacy często oszczędzają przy tym z myślą o edukacji swoich dzieci. Niestety, w porównaniu z rokiem 2011, oszczędzających na ten cel jest mniej. W chwili obecnej co czwarty Polak przyznaje się do gromadzenia kapitału z myśą o edukacji swoich pociech. Warto przy tym zaznaczyć, że częściej o przyszłość dzieci martwią się kobiety – aż 40 procent z nich chce zabezpieczyć przyszłość finansową dzieci w porównaniu do jedynie 24 procent mężczyzn.

Kolejnym celem oszczędzania Polaków są cele mieszkaniowe. Aż 16 procent ankietowanych przyznaje się do odkładania pieniędzy na zakup mieszkania.

Zaskakujący jest fakt, iż w porównaniu z rokiem 2011 zmalał odsetek osób odkładających pieniądze na przyszłe emerytury. W bieżącym roku kalendarzowym wyniósł on tylko 13 procent.

Poza tym zaskakuje też to, iż tylko niewiele ponad 8 procent Polaków oszczędza na bieżące potrzeby, związane z aktualną konsumpcją. Najczęściej są to osoby młode, które zbierają środki finansowe na przykład na zakup samochodu, lub innej mniej lub bardziej kosztownej rzeczy.

Analitycy Deutsche Banku Polska po zapoznaniu się z wynikami przeprowadzonego sondażu doszli do wniosku, że coraz więcej Polaków potrafi mądrze i rozsądnie dysponować swoimi pieniędzmi oraz umiejętnie je gromadzić na konkretne cele. Według nich wszystko to sprzyja zwiększaniu dyscypliny wśród klientów banków.