Top Procent

Lokaty bez konta – gdzie lokaty z tamtych lat?

Lokaty bez konta – gdzie lokaty z tamtych lat?

Lokaty bez konta – gdzie lokaty z tamtych lat?
21 lipca
21:42 2013

Klienci banków z nostalgią i nadzieją, że ten czas jeszcze powróci, wspominają ostrą walkę między bankami na rynku lokat bankowych. Jej celem było pozyskanie jak najwięcej klientów. Bankom wówczas bardzo zależało na jak największej ilości klientów, ponieważ zbierały kapitał na przeszłe akcje kredytowe. Dlatego tak wysokie było wówczas oprocentowanie depozytów, a najwyższe oprocentowanie lokat terminowych sięgało nawet 11-13 procent.

Ten czas już minął bezpowrotnie i banki częściej obniżają oprocentowanie lokat niż je podwyższają. Teraz najwyższe oprocentowanie lokat terminowych najczęściej nie przekracza 5-6 procent. Bankowcy twierdzą, że tak do końca nie mają zamiaru zrezygnować z depozytów bankowych oraz klientów, niestety ich czyny tego nie potwierdzają. Mimo to o najwyższe oprocentowanie lokat bankowych warto zawalczyć. Konkurencja wbrew pozorom jest i takich ofert również na tym rynku nie brakuje. Jak więc szukać i gdzie szukać najlepszych depozytów?

Na dzień dzisiejszy jest to pytanie dość trudne, bowiem niekoniecznie najwyżej oprocentowane lokaty muszą być najlepszymi. Na przykład są banki, które starają się zebrać depozyty wykorzystując do tego dodatkowy produkt jakim jest konto bankowe lub lokata jednodniowa. Daje to większą możliwość przywiązania do banku klienta, a o to przecież chodzi. Poza tym banki dysponują coraz szerszą ofertą dodatkową, taką jak chociażby: liczba dostępnych bankomatów czy oddziałów, obsługa przez internet – również lokat -, a także pomocowe pakiety assistance. W chwili obecnej trudno o jednoznaczną odpowiedź jakie lokaty są najlepszymi na naszym rynku. Jednakże od pewnego czasu najwyżej w  tej hierarchii stoją lokaty internetowe, w takich bankach jak chociażby polbank, toyota bank, alior bank czy mbank. Aby więc wybrać najwyższe oprocentowanie lokat terminowych i najlepsze warunki ich zakładania, szukajmy w bankach internetowych, albo obsługiwanych przez internet – stwierdził jeden z inwestorów.

ranking lokat lipiec 2013 comperia

zródło: Ranking lokat na Comperia.pl

Nie tylko lokaty GetinOnline potwierdzają wysoką pozycję lokat internetowych. Pamiętajmy, że zakładanie lokat przez internet jest o wiele wygodniejsze, tańsze i bardziej praktyczne niż deponowanie pieniędzy w bankach tradycyjnych. Wysoką pozycję wśród najlepszych lokat zajmują także lokaty proponowane przez noble bank i meritum bank. Generalnie jednak to lokaty internetowe przewodzą w rankingach i o takie lokaty klienci najczęściej pytają.

Z pewnością tak jest, ale trzeba też dodać, że nie o wszystkie lokaty, lecz najczęściej z jednodniową kapitalizacja odsetek, która pozwala uniknąć podatku belki. Ale jak się okazuje banki nawet tym lokatom nie odpuszczają i zmniejszają ich oprocentowanie. Tak na przykład ostatnio zrobiły banki z grupy bree mbank oraz multibank, które zmniejszyły oprocentowanie tych lokat o 0,25% – powiedział znawca tego rynku.

Podobne artykuły