Top Procent

Co oferują banki w ramach kont dla organizacji non-profit?

Co oferują banki w ramach kont dla organizacji non-profit?

Co oferują banki w ramach kont dla organizacji non-profit?
26 marca
14:06 2017

Organizacje non profit działają na rzecz publicznego dobra, czyli nie kierują się zyskiem. Czy mogą liczyć na preferencje w prowadzeniu kont bankowych?

Istnieje wiele organizacji działających społecznie, które wszystkie posiadane środki finansowe przeznaczają na działania statutowe, a nie na wynagrodzenia. Czasami organizacje non profit określane są mianem organizacji woluntarystycznych, ponieważ ich działanie opiera się na działaniu ochotników, czyli wolontariuszy. Mając to na uwadze, banki powinny pomóc tym organizacjom. Ale czy pomagają?

Banki w przeciwieństwie do organizacji non profit są instytucjami komercyjnymi, nastawionymi na zysk. Dla takich organizacji mają jednak specjalną ofertę, np. przykład bezpłatne konta bankowe. Oferta bezpłatnych kont, przelewów czy wypłat z bankomatów nie jest powszechnie dostępna – istnieje tylko w niektórych bankach. Organizacje non profit powinny sprawdzić ofertę takich kont i porównać warunki. Które banki mają w swojej ofercie konta dla organizacji non profit?

Ofertę dla organizacji non profit, niekoniecznie ciekawą, ma bank BZ WBK, który jednak pobiera opłaty za prowadzenie konta w wysokości 6 zł miesięcznie. Przelewy i wpłaty na rachunek ustalane są indywidualnie, natomiast obsługa karty płatniczej jest bezpłatna – tylko wtedy jednak, gdy organizacja dokona za jej pomocą transakcji na kwotę nie mniejszą niż 500 zł. O wiele korzystniejszą ofertę ma BGŻ. Bank BGŻ oferuje pakiet Społeczny Lider, w ramach którego nie pobiera żadnych opłat prócz 5 zł miesięcznie za prowadzenie karty debetowej. Kolejna oferta dotyczy ING Banku Śląskiego, czyli Konta z Lwem ZYSK. Jeżeli jednak nie zostaną spełnione warunki, jakie bank stawia organizacjom non profit, w zasadzie za wszystko organizacja będzie musiała zapłacić.

Należy pamiętać, że organizacje non profit – tak samo jak inni klienci bankowi – przy wyborze najkorzystniejszych kont bankowych powinny się kierować przede wszystkim ceną. Problem w tym, czym mają uiszczać opłaty, skoro nie mają żadnych zysków. Niestety, niewiele jest banków, które chciałyby wspomóc działania takich organizacji. W bogatej ofercie kont bankowych znajdą się jednak również w miarę ciekawe propozycje nawet dla organizacji tego typu.

Podobne artykuły