Top Procent

Czy potrafimy oszczędzać ?

Czy potrafimy oszczędzać ?

Czy potrafimy oszczędzać ?
19 lipca
10:13 2013

Na temat oszczędzania naszych rodaków wiele już powiedziano i napisano i najczęściej dość niepochlebnie.

Nigdy nie uważano i nie zaliczano Polaków do narodów które biorą sobie za punkt honoru odkładanie pieniędzy jeżeli nie na bieżące cele to chociaż na późniejsze świadczenia emerytalne lub na tak zwana czarna godzinę. Jest to z pewnością pewne uproszczenie, bowiem na konta naszych rodaków znajdują się setki miliardów złotych, ale generalnie nie potrafimy albo nie chcemy odkładać. Teraz wszyscy zasłaniają się kryzysem i z pewnością jest to prawda ale wszystkiego nie można zwalać na kryzys.

Dlaczego na przykład nie odkładamy na swoją emeryturę wiedząc, że przyszłe świadczenia emerytalne mogą być nawet mniejsze niż obecnych emerytów. Może część z naszych rodaków nie AM zaufania do banków i nadal składa swoje pieniądze do przysłowiowych skarpet. Ile tan naprawdę pieniędzy jest upchniętych w skarpetach tego tak naprawdę nikt nie wie. Nikt też nie wie ile osób oszczędza, a w zasadzie samodzielnie inwestuje w złoto, biżuterię czy też dzieła sztuki.

Najlepiej jednak założyć sobie rachunek oszczędnościowy w banku i składać na nim swoje oszczędności. Taki rachunek oszczędnościowy ma w swoje ofercie każdy bank ale oczywiście warunki oraz oprocentowanie jest różne w różnych bankach, dlatego należy przed podjecie decyzji o wyborze najlepszego konta oszczędnościowego. Pamiętajmy, że oszczędzaniu sprzyja nie tylko rachunek oszczędnościowy ale również lokata bankowa, która jakby nie patrząc jest lepiej oprocentowana. I to na lokatach bankowych a nie na kontach oszczędnościowych klienci tego rynku przetrzymują więcej pieniędzy.

Ale trudno się tez temu dziwić skoro lokaty oprocentowane są średnio na 6,5% i rzeczywiście najlepszy rachunek oszczędnościowy bgżoptima zbliżony jest w oprocentowaniu do lokat bankowych i wynosi 6,3%, ale już pozostałe rachunki mają oprocentowanie niewiele wyższe niż 4%, a nawet niższe.

Podobne artykuły