Co powinieneś wiedzieć o kredytach dla firm pod hipotekę?

Co powinieneś wiedzieć o kredytach dla firm pod hipotekę?
05 czerwca
14:25 2014

Pod hipotekę pożyczkę uzyskać mogą nie tylko konsumenci, ale i firmy. Czy łatwo uzyskać tego typu kredyt i z jakimi formalnościami się to wiąże?

Pożyczka hipoteczna stała się popularna kilka lat temu, ponieważ oznaczała zdecydowanie niższe koszty w związku z zaciąganym kredytem. Jednak jej wzięcie było możliwe tylko dla klientów indywidualnych. W umowie widniał zapis o zakazie wykorzystania pieniędzy na cele związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Jednakże rynek stale się zmienia, a oferty bankowe muszą być do niego dopasowane. Dlatego od niedawna możliwe jest również wzięcie pożyczki pod hipotekę dla klienta firmowego.

Oferta pożyczki hipotecznej dla klientów firmowych staje się coraz bardziej powszechna. Dlatego na rynku stale pojawiają się nowe propozycje. Pożyczka hipoteczna jest zobowiązaniem wieloletnim. Wiąże się z zastawieniem hipoteki celem uzyskania niższych kosztów kredytu. Dlatego decyzja o jej zaciągnięciu powinna być podjęta w pełni świadomie. Różnica między pożyczką dla klientów firmowych a indywidualnych polega na okresie finansowania. Klienci firmowi mają zdecydowanie krótszy, potencjalny czas na spłatę zadłużenia. Przykładem jest bank PKO BP, który za maksymalną granicę finansowania uznaje okres 15 lat. Ograniczenia banków dotyczą także kwoty kredytu. Otóż na największą sumą mogą liczyć klienci banku PKO BP, wynosi ona bagatela 2 mln złotych. W przypadku działalności gospodarczych pożyczka hipoteczna jest rewelacyjnym rozwiązaniem. Pozwala ona na uwolnienie kapitału zamrożonego w nieruchomości. Dodatkowo dzięki temu rozwiązaniu klienci mogą zminimalizować opłaty związane z kredytem i wykorzystać go na cele produkcyjne lub inwestycyjne.

Pożyczka hipoteczna przeznaczona jest teoretycznie dla każdego klienta firmowego, który jest w posiadaniu pewnej nieruchomości. Jednak owa nieruchomość jest przez bank sprawdzana i może zostać uznana za niewystarczająco wartościową względem kredytu. Nie bez znaczenia są także obroty jakie generuje firma, okres prowadzenia działalności gospodarczej oraz potencjalne zadłużenie.